Δευτέρα 1 Απριλίου 2013

Σπαρτάκ Μόσχας - Κούμπαν 2 - 2

Η Κούμπαν σκόραρε... τρεις φορές στη Μόσχα ( γκολάρα ο Εζμπιλίζ, αυτογκόλ από τα... λίγα ο Καμπορέ ) όμως ο Χουράδο το... έσωσε για την Σπαρτάκ, κάνοντας το τελικό 2 - 2 στο 82',. Ντέρμπυ με... άρωμα Ευρώπη στη Μόσχα, όπου η Σπαρτάκ υποδέχθηκε την Κούμπαν. Το τελικό 2 - 2, όμως, μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι δεν... βόλεψε καμμία, καθώς πλέον Ρούμπιν Καζαν και Δυναμό Μόσχας βρίσκονται πάνω από αμφότερες στη βαθμολογία και στη μάχη για την Ευρώπη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Κομπάρωβ και πήρε το προβάδισμα στο 23' με το... αυτογκόλ της σαιζόν μέχρι τώρα στη Ρωσία,. Ο Ματζέεντ πρόλαβε να κάνει το γύρισμα από μέσα δεξιά στην περιοχή, ο Κούλικ προσπάθησε να διώξει με τάκλιν, όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον Καμπορέ και στη συνέχεια εκείνη κατέληξε στα δίχτυα του Μπελενώβ για το 1 - 0,.
Η συνέχεια, όμως, βρήκε τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν και να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Μπαλντέ να αποδεικνύεται μοιραίος σε δύο περιπτώσεις,. Εζμπιλίζ και Μπουκούρ επίσης απείλησαν, όμως το σκορ στο ημίχρονο ήταν 1 - 0,. Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, οι Μοσχοβίτες περιορίστηκαν και πάλι σε παθητικό ρόλο και στο 56' ο Εζμπιλίζ με εκπληκτικό σουτ από τα 35 μέτρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα! Η ανατροπή δεν άργησε και πολύ να γίνει, καθώς στο 62' ο Μπουκούρ με πολύ ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1 - 2,.

Ο Κάρπιν έκανε αλλαγές για να βοηθήσει την ομάδα του, που σιγά -  σιγά ανέβασε ρυθμό. Το παιχνίδι άνοιξε, ευκαιρίες χάνονταν και για τις πλευρές και στο 82' μίλησε η κλάση του Χουράδο που με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα για το 2 - 2! Ο Γιάκοβλεβ είχε την τελευταία καλή στιγμή στο 2' των καθυστερήσεων, όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με το 2 - 2 να μένει,.

( 23' Καμπορέ αυτογκολ 82' Χουράδο - 56' Εζμπιλίζ 62' Μπουκούρ )

Βαθμολογία                Τέρεκ Γκρόζνι - Ζενίθ 0 - 3