Παρασκευή 12 Απριλίου 2013

Βασιλεία - Τόττεναμ 2 - 2

Στα ημιτελικά του Europa League βρίσκεται η Βασιλεία που μετά από 120 λεπτά αγώνα ήρθε 2 - 2 με την Τόττεναμ και τελικά την απέκλεισε με 4 - 1 στα πέναλτυ,. Με αυτήν της επιτυχία επί της Τόττεναμ η Βασιλεία έγινε η πρώτη Ελβετική ομάδα που φτάνει σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά την Γκρασχόππερς τη σαιζόν 1977 - 1978! Το 2 - 2 του πρώτου αγώνα στο Γουάιτ Χαρτ Λαιην είχε βάλει την ομάδα του Αντρέ Βίλλας – Μπόας με την πλάτη στον τοίχο. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν με το γκολ του Ντέμπσευ στον επαναληπτικό της Ελβετίας, είδαν τη Βασιλεία να πραγματοποιεί ανατροπή, αλλά ο Κλιντ Ντέμπσευ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και οδήγησε την κόντρα στην παράταση,. Εκεί, στόχος της Τόττεναμ ήταν να κρατηθεί ζωντανή μετά και την αποβολή του Βερτόνχεν στο 88’ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτυ. Η κατάρα που… ταλαιπωρεί τις Αγγλικές ομάδες έκανε ξανά την εμφάνισή της και οι Ελβετοί, πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι, πανηγύρισαν την πρόκριση της ομάδας τους για πρώτη φορά στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με το τελικό 4 - 1 της ρωσικής ρουλέτας,. Overview  Report

τσαφ, ο Αμερικανός πήρε τη μπάλα και αφού πέρασε τον Ζόμμερ έγραψε
το 1 - 0,. Στην αμέσως επόμενη καλή φάση, όμως, η Βασιλεία ισοφάρισε,.

Από πασα του Στρέλλερ, ο Σάλαχ με δυνατό σουτ με το μυτάκι, έφερε το
ματς στα ίσια στο 27’ και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, θα μπορούσε να
έχει βάλει μπροστά την ομάδα του αν δεν έβαζε την τελευταία στιγμή, την
κόντρα ο Γουωκερ. Ενώ η βροχή έπεφτε καταρρακτωδώς, τα σπιρούνια
απείλησαν ξανά με το καταπληκτικό αριστερό σουτ του Ντεμπελέ που

Δυστυχώς για την Τόττεναμ, αιφνιδιάστηκε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, δέχτηκε γκολ και πλέον, είχε να αντιμετωπίσει το άγχος και τον… χρόνο που κυλούσε εις βάρος της. Στο 49ο λεπτό, ο Ντράγκοβιτς με κοντινή προβολή από ασταθή απόκρουση του Φρίντελ σε ξαφνική κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 - 1 υπέρ της Βασιλείας, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τους Ελβετούς. Η ομάδα του Αντρέ Βίλλας – Μπόας, πλέον, έπρεπε να τα παίξει όλα για όλα. Βγήκε μπροστά, έψαξε το δεύτερο γκολ με το οποίο θα μπορούσε τουλάχιστον να στείλει το ματς στην παράταση και φρόντιζε ώστε να μη βρεθεί προ νέας εκπλήξεως και δεχτεί τρίτο γκολ, με το οποίο θα τελείωναν όλα. Πίεσε, έτρεξε πολύ και όταν έπρεπε να βρεθεί κάποιος με καθαρό μυαλό να το πάρει πάνω του και να βοηθήσει την Τόττεναμ. Αυτός ήταν ο Κλιντ Ντέμπσευ, που με ωραία ενέργεια και δεξί σουτ στο 82’, έγραψε το 2 - 2 με το οποίο οι δύο ομάδες έπαιξαν και το εξτρά ημίωρο. Το κακό για τους Λονδρέζους, ήταν ότι έπρεπε να συνεχίσουν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βερτόνχεν στο 88ο λεπτό για φάουλ στον Στρέλλερ που έβγαινε μόνος απέναντι από τον Φρίντελ,. Quotes   Lineups   Commentary   Statistics