Τρίτη 9 Απριλίου 2013

Γαλατα Σεραυ - Ρεάλ Μαδρίτης 3 - 2

Η Γαλατά Σεραυ κέρδισε τις εντυπώσεις, η Ρεάλ Μαδρίτης την πρόκριση σύμφωνα με τη... μοιρασιά της Τουρκ Τέλεκομ Αρένα, που βρήκε τους Τούρκους να κερδίζουν 3 - 2 το παιχνίδι, αλλά να μην καταφέρνουν να ανατρέψουν το 3 - 0 του Σαντιάγο Μπερναμπέου,. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε προειδοποιήσει ότι η Ρεάλ Μαδρίτης δεν πρέπει να εφησυχάσει. Ο Ντιέγο Λόπεθ είχε... ενημερώσει ότι θα δεχθεί ένα γκολ, οπότε οι συμπαίκτες του έπρεπε να σκοράρουν. Οι μερένγκες φαίνεται πως κάτι γνώριζαν και φρόντισαν να κάνουν το χρέος τους με το 48ο γκολ του Πορτογάλου, ο οποίος έφτασε τον Αντρέη Σεβτσένκο στην 5η θέση των σκόρερ,. Οι φιλοξενούμενοι, αν και παρατάχθηκαν με το βαρύ πυροβολικό τους ( και για πρώτη φορά στην ιστορία με δεκα ξένους στην ενδεκάδα ) δεν έδειξαν μεγάλη διάθεση να επιτεθούν και να πιέσουν τους σαφώς πιο αδύναμους αντιπάλους. Ο Φατίχ Τερίμ και πάλι χρησιμοποίησε σχήμα με ρόμβο για να χωρέσει στην ενδεκάδα τον Γουέσλευ Σνάιντερ, αλλά ούτε τώρα απέδωσε ο Ολλανδός. Οι Ισπανοί κρατούσαν μία άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση, μέχρι που στο ημίχρονο άλλαξαν όλα,. Οι Τούρκοι παρατάχθηκαν με τον Νορντίν Αμραμπάτ αντί του εξαφανισμένου Χαμίτ Αλτιντόπ και άλλαξαν σχηματισμό σε 4 -2-3- 1,. Η απάθεια των παικτών του Ζοζέ Μουρίνιο τιμωρήθηκε για πρώτη φορά στο 57', με τον Εμμανουέλ Εμπουέ να ισοφαρίζει με ένα εκπληκτικό βολέ, ένα λεπτό μετά από μία εκπληκτική χαμένη ευκαιρία του Ρονάλντο. Το μομέντουμ ήταν με τους γηπεδούχους, που μέσα σε 15 λεπτά είχαν φέρει τα πάνω κάτω και είχαν σκοράρει με τους Σνάιντερ και Ντιντιέ Ντρογκμπά,. Το 3 - 1 έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου στον Μουρίνιο, ο οποίος έριξε στο ματς τον Καρίμ Μπενζεμά αντί του υποτονικού Γκονσάλο Ιγκουαΐν. Η μπάλα βρισκόταν μονίμως σε πόδια Τούρκων και στο 81' το γήπεδο της Κωνσταντινούπολης πήρε φωτιά, όταν ο Ντρογκμπά έστειλε την μπάλα ξανά στα δίχτυα του Λόπεθ. Ο βοηθός ακύρωσε το τέρμα ( ορθώς ) ως οφ σάιντ και ουσιαστικά καταρράκωσε την ψυχολογία των Τούρκων, που αδυνατούσαν να διασπάσουν την ενισχυμένη με τον Ραούλ Αλμπιόλ άμυνα της Ρεάλ. Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, ο Ρονάλντο σημείωσε το 11ο φετεινό τέρμα του στο θεσμό και ολοκλήρωσε με επιτυχία τη δύσκολη αποστολή των πρωταθλητών Ισπανίας στην Τουρκία,.  Galatasaray 3 Real Madrid 2 (Agg 3-5): Drogba and Sneijder give Jose a scare as Spaniards edge into the semi-finals

Γαλατά Σεραυ: Μουσλέρα, Εμπουέ (80' Ελμάντερ) Ζαν, Καγιά, Ριέρα, Μέλο, Αλτιντόπ