Τρίτη 9 Απριλίου 2013

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Μάλαγα 3 - 2

Φινάλε - ποδοσφαιρικό μεγαλείο στη Βεστφαλία. Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέτυχε την απόλυτη ανατροπή (3 - 2) αφήνοντας ξερή τη Μάλαγα που ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει την πρόκριση,. Αρκετά επιφυλακτικές οι ομάδες στην αρχή του ματς και έπρεπε να φτάσουμε στο 16' για την πρώτη ευκαιρία, με τον Λεβαντόβσκυ να αστοχεί σε ψηλοκρεμαστό σουτ, έπειτα από πάσα του Ρόυς,. Το Βέστφαλενσταντιον πάγωσε στο 25', όταν η Μάλαγα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Χοακίν και να αποκλείσει το ενδεχόμενο της παράτασης ( 0 - 0 το πρώτο ματς ) Το τέρμα ήταν εξαιρετικό, με τον Ζούλιο Μπαπτίστα να τροφοδοτεί τον Χοακίν, αυτόν να κάνει το ένα - δύο στο ύψος την περιοχής με τον Ισκο και μετά από ωραία κίνηση σώματος να σουτάρει με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα χαμηλά στην αριστερή γωνία του Βάιντενφελερ, αφού πέρασε κάτω από τα πόδια του Σούμποτιτς.
Η απάντηση των Γερμανών ήρθε στο 40' με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκυ να ισοφαρίζει σε 1 - 1 με το 6ο τέρμα του στην φετεινή διοργάνωση,. Ο Πολωνός στράηκερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αφού απέφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Βίλλυ Καμπαγιέρο, ενώ την πασα την έκανε ο Μάρκο Ρόυς με εντυπωσιακό τακουνάκι, αφού τον είχε τροφοδοτήσει ο Μάριο Γκέτσε,. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ευκαιρία της Μάλαγα, με τον Χοακίν σε εκτέλεση φάουλ να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά τον Βάιντενφελερ να μπλοκάρει, .  Dortmund 3 Malaga 2 (agg 3-2): Germans complete stunning but controversial comeback with injury-time double    Is this the best banner ever? Dortmund fans unleash spectacular display ahead of Malaga clash... and the match wasn't bad either!    http://www.uefa.com/uefachampionsleague/index.html

Το αδύναμο πλασέ του Λεβαντόφσκυ δεν ανησύχησε τον Καμπαγιέρο στο
47' ενώ ένα λεπτό αργότερα σε μία σπουδαιότερη ευκαιρία στην απέναντι