Πέμπτη 11 Απριλίου 2013

Ανατροπές μετά το ενενηντα

Mε τα γκολ των Ρόυς και Φελίππε Σαντάνα στο 91ο και 93ο λεπτό η Ντόρτμουντ έκανε την ολική ανατροπή με αντίπαλο τη Μάλαγα και προκρίθηκε για 1η φορά στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Ληγκ ύστερα από 15 χρόνια. Ηταν μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές ειδικά απ’ τη στιγμή που σηκώθηκε το ταμπελάκι με τα λεπτά των καθυστερήσεων από τον 4ο διαιτητή. Δεν ήταν όμως η πρώτη, καθώς στο παρελθόν έχουν γίνει πολλά σπουδαία γεγονότα στα λεπτά των καθυστερήσεων,. Πρώτη και καλύτερη περίπτωση βέβαια, ο τελικός του Τσάμπιονς Ληγκ του 1999 στο Καμπ Νόου. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2 - 1 την Μπάγερν Μονάχου πετυχαίνοντας δυο γκολ ( 91 - Σέρινχαμ 92 - Σόλτσκιερ ) σε διάστημα 134 δευτερολέπτων, μέσα στο 3λεπτο των καθυστερήσεων και ενώ οι Βαυαροί είχαν κυριαρχήσει όταν το σκορ ήταν 0 - 1, έχοντας μάλιστα και δυο δοκάρια,.  http://www.youtube.com/embed/Nz0a-ybHHpA