Κυριακή 19 Μαΐου 2013

Γουέστ Μπρομγουιτς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 5 - 5

( 41' Μόρισσον 50' 81' 86' Λουκακού 82' Μουλουμπού - 6' Καγκάβα 9' αυτογκολ Ολσον 30' Μπίτνερ 53' Φαν Πέρσι 63' Ερνάντες ) Το υπ' αριθμόν 1,.500 παιχνίδι του Αλεξ Φέργκιουσον στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν το τελευταίο και πιθανώς το πιο θεαματικό στην 27ετή πορεία του στον πάγκο των πρωταθλητών Αγγλίας. Η Γουέστ Μπρομγουιτς αποδείχθηκε σκληρό καρύδι στο Χόθορνς και απέσπασε ισοπαλία... ρεκόρ με 5 - 5, στο αντίο του Σκωτσέζου τεχνικού και του Πωλ Σκόουλς, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 2ο ημίχρονο. Η τελευταία ενδεκάδα του 71χρονου Φέργκιουσον περιελάμβανε αρκετούς αναπληρωματικούς, με τον Γουαιην Ρούνευ να μένει ξανά εκτός αποστολής. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τριων τερμάτων νωρίς στο 1ο ημίχρονο χάρη στα τέρματα των Σίντζι Καγκάβα, Αλεξ Μπίτνερ και το αυτογκόλ του Γιόνας Ολσον. Οταν οι παίκτες του Στηβ Κλαρκ σταμάτησαν να... αποτίουν φόρο τιμής στην πρωταθλήτρια Γιουνάιτεντ ( σχημάτισαν τον περίφημο διάδρομο για τους πρωταθλητές πριν από τη σέντρα ) και άρχισαν να παίζουν, βρήκαν και το πρώτο τέρμα τους με τον Τζαιημς Μόρισσον. Το 2ο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο θεαματικό. Ο Ρομελού Λουκακού μείωσε σε 2 - 3, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ακόμα δυο τέρματα με τους Ρόμπιν φαν Πέρσι και Χαβιέρ Ερνάντες, αγγίζοντας τη νίκη.
Ο Βέλγος επιθετικός είχε διαφορετική άποψη, όμως, σημείωσε χατ τρικ και με την αρωγή του Γιουσούφ Μουλουμπού, ισοφάρισε στο εκπληκτικό 5 - 5, που εμφανίζεται μόλις για 16η φορά σε αγώνα του Αγγλικού Πρωταθλήματος και για πρώτη φορά μετά από 29 χρόνια ( ΚΠΡ - Νιούκαστλ, 22 Σεπτεμβρίου 1984 ) Με αυτόν τον τρόπο ολοκληρώθηκε η προπονητική καριέρα του Φέργκιουσον, ο οποίος έφτασε τα 1,.500 ματς στον πάγκο της Γιουνάιτεντ, μετρώντας 895 νίκες, 338 ισοπαλίες, 267 ήττες, 2,.769 γκολ υπέρ, 1,.365 γκολ κατά και 38 τρόπαια,.

What a way to go out, Fergie! Retiring United boss is given super send-off as fans say emotional farewell... and then it finishes 5-5

West Brom 5 Man United 5: Fergie's career ends with TEN-goal thriller at Hawthorns